sobota, 2 stycznia 2016

Nieznana królowa naszych lasów

Brzoza by trinezie.pl
Fot. trinezie.pl

Co to jest? Na pierwszy rzut oka to coś wygląda dziwnie, a tak naprawdę to fragment pnia dobrze nam znanej brzozy. Jednak czy rzeczywiście to pospolite drzewo jest nam znane? Pewnie większość z nas mija brzozy w drodze do pracy, podczas weekendowych spacerów, zbierania grzybów w lesie, a często widzi je z okien swoich domów. Co wiemy o tym gatunku? Zwykle niewiele więcej niż to, że wyróżnia się spośród innych drzew swoim pniem pokrytym białą korą. W leśnictwie brzoza jest rośliną pionierską, która zasiedla tereny niezalesione, często można ją spotkać na nieużytkach czy terenach poprzemysłowych. Nie da się ukryć, że drzewa brzozowe nie budzą takich emocji jak klony czy wiekowe i dostojne okazy dębów, często nazywanych królami lasów.
Tymczasem okazuje się, że brzoza posiada niezwykłe właściwości i od wieków wykorzystywano ją jako roślinę lecznicą. Dlaczego akurat piszę o niej teraz? Za oknem mróz, świeci słońce i wieje silny wiatr, a to idealny czas, aby docenić korę brzozy. Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego jest ona biała? To dzięki obecności w niej substancji zwanej betuliną, która sprawia, że kora bardzo dobrze chroni drzewo przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak silny wiatr, mróz czy duże nasłonecznienie. Z tego powodu betulina jest wykorzystywana jako składnik kremów ochronnych i nawilżających, ponieważ chroni skórę przed niekorzystnym wpływem otoczenia, wzmacnia ją, nawilża. Mało tego, sama betulina ma również działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe.
To nie koniec cudownych właściwości brzozy. Kiedy z utęsknieniem czekamy na pierwsze powiewy wiosny i nieśmiało pojawia się przedwiośnie, z drzewa pozyskuje się kolejny skarb- sok zwany oskołą. Jeśli ktoś w swoim ogrodzie posiada co najmniej dziesięcioletnią brzozę, to może pozyskać go samodzielnie, naprawdę warto. Sok z brzozy zawiera prawie wszystkie witaminy, wiele enzymów, kwasów organicznych i soli mineralnych. Dzięki temu wzmacnia i oczyszcza nasz organizm, co jest szczególnie ważne po zimie oraz reguluje przemianę materii.
Wreszcie na koniec, kiedy przychodzi wiosna i wszystko wokół się zieleni, pojawiają się one- liście brzozy. To kolejna lecznicza część drzewa. Napar z liści brzozy pomaga leczyć schorzenia nerek i układu moczowego, wzmacnia włosy i wspomaga regenerację skóry.
Jak widać brzoza to prawdziwy skarbiec pełen naturalnych składników leczniczych. Kiedy podczas kolejnego spaceru będziesz ją mijał, spójrz na nią życzliwszym okiem, w końcu to królowa naszych lasów, może nie dostojna, nie olbrzymia, ale bardzo bogata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz