wtorek, 12 stycznia 2016

Niezwykły kolor zimy

Jaka jest polska zima? Kiedy lśni biały śnieg, może być całkiem piękna i bajeczna. Jednak kiedy jest bezśnieżna, to z reguły wokół siebie widzimy szary świat pozbawiony ciekawych kolorów, dominuje brunatna trawa, bezlistne drzewa, a kolor nieba zwykle jest daleki od pięknego błękitu.
Warto jednak zadać sobie troszkę trudu i poszukać w środku zimy żywych barw roślin. Przy odrobinie szczęście uda nam się natknąć na przykład na taki piękny kolor pomarańczowy. Co to jest? 

<div xmlns:cc="http://creativecommons.org/ns#" xmlns:dct="http://purl.org/dc/terms/" about="http://s0.geograph.org.uk/geophotos/01/11/92/1119280_9918a526.jpg"><span property="dct:title">Common sea-buckthorn (Hippophae rhamnoides) - berries</span> (<a rel="cc:attributionURL" property="cc:attributionName" href="http://www.geograph.org.uk/profile/14840">Evelyn Simak</a>) / <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/">CC BY-SA 2.0</a></div>
Fot. Evelyn Simak, creativecommons.org

To jadalne owoce rokitnika pospolitego. Naturalnie można go w Polsce spotkać nad morzem, gdzie często rośnie przy samej plaży. Nie brakuje go również w przydomowych ogrodach, jego uprawa nie jest trudna, krzew ma niewielkie wymagania, więc jest to propozycja dla każdego, nawet dla zapracowanych. 

Fot. Lena Sevcikova, pixabay.com

Rokitnik pospolity to krzew dorastający do wysokości sześciu metrów, jest bardzo odporny na suszę i mróz, dobrze radzi sobie nawet za kołem podbiegunowym. Jego owoce dojrzewają jesienią, ich smak jest cierpki, staje się natomiast łagodniejszy, gdy owoce zostaną wystawione na działanie mrozu, więc dobrze jest zbierać je zimą. Można z nich z powodzeniem przyrządzać dżemy, galaretki, nalewki lub soki i naprawdę warto to robić, ponieważ zawierają ponad dwa razy więcej witaminy C niż czarna porzeczka, a także inne witaminy (A, E, K, B12, F, P,  D), kwas foliowy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki temu owoce rokitnika pomagają zwalczyć przeziębienia, zwiększają odporność i wzmacniają organizm. Mają one również zastosowanie w kosmetyce, olej z owoców rokitnika jest dodawany do kremów, które dzięki właściwościom owoców regenerują skórę i opóźniają procesy starzenia.

Naprawdę warto posadzić w swoim ogrodzie krzewy rokitnika ze względu na niezwykłe właściwości jego owoców jak i ich dekoracyjny wygląd, który sprawia, że zima ma radośniejsze barwy. Poza tym zawsze można uraczyć gości nalewką, galaretką lub dżemem z rokitnika, a na pewno będą oni zaskoczeni takim oryginalnym, domowym wyrobem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz