sobota, 9 kwietnia 2016

Owoc z rumieńcem

Morele kojarzą nam się z cieplejszymi krajami niż Polska. Trudno żeby było inaczej, skoro większość moreli, które możemy kupić w sklepach, pochodzi z południa Europy. Tymczasem morela wytrzymuje mróz nawet do -30 stopni. Dlaczego w takim razie nie jest ona masowo uprawiana w Polsce? Problemem jest to, że drzewo kwitnie wcześnie, nawet w marcu, przez co kwiaty przemarzają i nie zawiązuje ona owoców. Nie oznacza to jednak, że nie ma szans, aby zajadać się owocami z własnego drzewa. Przy sprzyjających okolicznościach takich jak brak późnych przymrozków czy posadzenie drzewa w osłoniętym miejscu można cieszyć się pysznymi owocami, które dojrzewają od połowy lipca do końca sierpnia zależnie od odmiany.

Kwiaty moreli fot. trinezie.pl
Kwiaty moreli, fot. trinezie.pl
Pod pomarańczową skórką ozdobioną lekkim rumieńcem kryje się wielkie bogactwo owocu moreli, który zawiera wiele witamin (A, C, B1, B2 i PP) oraz duże ilości potasu. Witaminy oraz sole mineralne zawarte w owocach mają pozytywny wpływ na wytwarzanie czerwonych ciałek krwi. A w środku owocu znajduje się pestka i jak to z pestkami bywa- chciałoby się ją wyrzucić . Tymczasem ta część moreli jest niezwykle wartościowa. W środku pestki znajduje się nasiono, którego smak może być gorzki lub słodki, co jest uzależnione od zawartości amigdaliny, im jej więcej, tym bardziej gorzko. Wciąż słychać głosy, że ten związek chemiczny ma działanie antynowotworowe, natomiast badanie naukowe nie potwierdziły tego faktu. Warto dodać, że jednym z produktów rozkładu amigdaliny w organizmie jest cyjanek. Jednak spożywanie nasion moreli z umiarem nie powinno nam zaszkodzić, tym bardziej, że zawierają one wiele witamin i kwas salicylowy, który ma działanie bakteriobójcze.

Morele mają również zastosowanie w kosmetyce. Olej pozyskiwany z pestek ma właściwości nawilżające i odmładzające, więc jest częstym dodatkiem do kremów czy balsamów. Zmielone pestki moreli wykorzystywane są również jako składnik peelingów.

W jakiej postaci owoce moreli są najlepsze? Oczywiście świeże, zerwane prosto drzewa rosnącego w przydomowym ogródku. Na szczęście w przypadku moreli mamy możliwość ich suszenia, dzięki czemu przez cały rok można zajadać się owocami i wspominać letnie, słoneczne dni. Jak suszyć morele? Najłatwiej robi się to w ciepłych krajach, gdzie panują wysokie temperatury i można je suszyć na słońcu. Nam pozostają rozwiązania domowe, czyli piekarnik lub suszarka do owoców. Ponadto z moreli można robić dżemy, kompoty czy soki. Naprawdę warto spróbować posadzić morelę w swoim ogrodzie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz